Tarihçe


Tarihçe

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE
Ayakkabı endüstrisine
yön verenlerin ortak vizyonu...

Adını, Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin sadrazamı ve kaptan-ı deryası Gedik Ahmed Paşa’nın yaptırdığı çifte hamamdan alan Gedikpaşa semti yakın döneme kadar ülkemizde yapılan ayakkabı üretiminin kalbi konumundaydı. Endüstrinin coğrafyamızdaki yansımaları hep bu adreste şekillenir ve hayata geçerdi.

Gedikpaşa; Özdallar Ayakkabı’nın da yarım asıra yaklaşan kurumsal serüveninin başlangıç noktasını işaret eder. Gedikpaşa; Türk ayakkabı sektöründe yetişen pek çok usta ve müteşebbis için adeta bir okul konumunda olmuştur.

Bugün 708 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaşan Türk Ayakkabı Endüstrisi, Avrupa ülkelerinde yüksek düzeyde memnuniyetle aranan bir kaynak haline gelmiştir.

Şüphesiz ki bu süreçte yakalanan başarı; geçmişten bugüne sektöre hizmet etmiş kişi ve kuruluşların özverili ve istikrarlı vizyonu

sayesinde olmuştur. 2005 yılına kadar Gedikpaşa’da faaliyet gösteren Özdallar daha sonra İkitelli’de 3000 m² alanda seri üretime geçmiştir. Bu ilk sıçramanın ardından ikinci büyük hamle 2014 yılında Malatya’da 10.000 m² kapalı alan 50.000 m² açık alanda eş zamanlı olarak yüksek kapasitede üretim yapabilen bir fabrika ile gerçekleşmiştir.

Özdallar ailesi halen dünya ayakkabı endüstrisindeki majör oyuncular arasında yer almak adına ileri kurumsallaşma başta olmak üzere; Amiral gemisi olan The Marcomen World® markası adı altında yüksek kaliteli ve zengin koleksiyon karmasına sahip “Erkek Ayakkabı ve Aksesuarları” üretmektedir. Beraberinde Scootland® markası çatısı altında Outdoor pazarına konumlanarak dayanıklılığı esas alan ürünler sağlamaktadır. Ayrıca kısa vadede; “Ailenin Ayakkabı Marketi” sloganı ile Fammark® mağazalarını hedef kitlesi ile buluşturmayı hedeflemektedir.